Prag’a Ulaşım

Türk Havayolları ve Pegasus’un Prag’a düzenli uçusları var.

https://www.flypgs.com/

http://www.turkishairlines.com/tr-tr/

Vize

Schengen Avrupa birliği vizesi gerekmektir. Yeşil pasaportlu Türk vatandaşlarından Çek Cumhuriyeti vize uygulamıyor.

Vize için gerekli belgelere İstanbul ve Ankara Çek Cumhuriyeti konsolosluklarına  bu link adresinden ulaşabilirsiniz.

http://www.mzv.cz/istanbul/tr/vize_ve_konsoloslukla_lgili_bilgiler/index.html
Seyehat Sağlık Sigortası

Avrupa gezisi için seyahat sağlık sigortası zorunludur.

Prag Saat Farkı

Türkiye’den Prag  2 saat geridedir.

Prag’da Ulaşım

METRO: Prag’da ulaşım sistemi çok rahattır. Prag metrosu 05:00 – gece yarısı arasında hizmet vermektedir . Üç tane metro hattı vardır. A hattı yeşil, B hattı sarı ve C hattı kırmızıdır. Merkezi yerlere en yakın metro istasyonları şunlardır: A ve C hattında Muzeum, A ve B hatlarında Mustek’dir.

TRAMVAY :Prag’da 24 tane tramvay hattı vardir ve şehrin hemen her noktasına ulaşmaktadır. Tramvay hizmeti gece yarısı sona ermektedir. Gün içerisinde ise sefer  oldukça fazladır.

TAKSI : Turistik yerlerde taksi ile ulaşım sağlamak kimi zaman sorunlu olabilir. Özellikle ücret konusunda farklılıklar ve gereğinden fazla ücret talebi gibi sorunlar yaşanabilir. Prag’da taksimetre açılış ücreti 40 Koruna’dır. Eğer taksiyi telefon ile cagrirsaniz bu ücret 30 Koruna’dır (Turk lirasi olarak 3.50 tl ). Kilometre ücreti 28 Koruna’dır.

BISIKLET : Prag bisiklet ulaşımı ve bisiklet yolları bakımından çok rahat  bir şehirdir. Prag içinde bisiklet kiralayabilirsiniz.

Prag Çevresinde Görülmesi Gereken Yerler

Prag cevresinde mutlaka gormeniz gereken yerler : meshur kaplica Karlovy Vary , Dresden, Eski nazi kampi Terezin, Ortacag sehri  Kutna Hora ve Cesky Krumlov , Prag cok yakin 1 saatlik mesafede gece eglencesi  Ortacag gecesi.

Prag Döviz Bozdurma ve Dikkat Etmeniz Gerekenler

Doviz bozdururken en iyi yol dovizi sorarak almaktir. Şehir merkezinde çok noktada doviz bürolari vardir Politickych veznu 21 no doviz burosunda islem yaptirabilirsiniz 0 komisyonla, farklı komisyon oranları uygulama payının olduğunu unutmayın gerekirse işlem yapılmadan önce teklif alin..

Kredi Kartı Kullanımı ve ATM’ler: Birçok otel ve restoranda kredi kartı kabul edilmektedir. Bunun dışında kredi kartınızı ATM’lerden para çekmek ve döviz bozdurmak için de kullanabilirsiniz. Yurt dışına çıkmadan önce banka kartınızın yurt dışındaki işlemlere açık olup olmadığını bankanızdan öğrenebilirsiniz.

Kdv Muafiyeti (Tax Free): Avrupa Birliği vatandaşı olmayanlar ve bir seferde 2000,01 Çek Korunası üstünde alışverişlerinde ödedikleri vergiyi geri alabilir. Gerekli geri alma işlemini ülkeden ayrılmadan önce yapmanız gerekmektedir. Geri alabileceğiniz net tutar alışverişinizin yaklaşık %12’sidir. Eğer yüklü bir alışveriş yapacaksanız “Tax Free” ya da “Global Refund” yazılı düzgün mağazaları tercih edebilirsiniz. Satın aldığınız ürünleri bavulunuzda kolay yerlere yerleştirin. Havaalanında para iadesi alırken bu ürünleri gümrükte çıkartmanız gerekebilir.