SALZBURG – HALLSTADT

SALZBURG :Alp Dağları’nın eteğinde, Avusturya’nın turistik şehri Salzburg, Mozart’ın doğum yeridir Her yıl turist tarafından ziyaret edilen Salzburg, 1996’da UNESCO’nun Dünya Miras Listesi’ne dâhil ettiği tarihi kenttir Salzburg’un kalbi ve en güzel caddesi. St. Blasius Kilisesi’nin başında yer aldığı Getreidegasse Caddesidir Makartplatz’de yer alan Mozart Wohnhaus, Mozart’ın yaşadığı ev. Mozart’ın çaldığı müzik aletleri, nota sehpası, kullandığı eşyalar sergilenmektedir ayrica evde Mozart besteleri eşliğinde dolaşmak keyifli olduğu kadar o dönemi hissetmenize de yardımcı oluyor.
Salzkammergut, Avusturya’da bulunan bir tatil alanı. Bu şehir Yukarı Avusturya, Salzburg ve Steiermark eyalet kapsayan, Dachstein Dağları’nın doruklarına Avusturya Alp Foreland ve Kuzey kireçtaşı Alpler boyunca Salzburg boyunca uzanır. Bölgenin ana nehir Traun, Tuna’nın sağ koludur. Adı Salzkammergut “Tuz Odası” anlamına gelir ve anlamı İmparatorluk Tuz Odasıdır.
HALLSTATT Bu muhteşem kasaba doğal güzelliği ve görselliği ile tabiki UNESCO dünya mirası listesinde yerini almış.Avusturya’nın bu mükemmel kasabası Salzburg şehrinin 80 km. güneydoğusunda bulunan göl kıyısına kurulmuş ve etrafı dağlarla çevrilidir yüz yıl önce nasılsa bugün de aynen o sekilde durmaktadir.